Czy można zwalczyć z uzależnieniem od komputera?

Wśród obecnych typów uzależnień coraz bardziej ugruntowaną pozycję posiada uzależnienie od sieci WWW i komputera. Analogicznie sprawa ma się z konsolami do gier, takimi jak na przykład Playstation 3, które wielu użytkownikom zastępują granie w gry komputerowe. Uzależnienie jak wiadomo to stan, kiedy człowiek nie potrafi obyć się bez jednego konkretnego bodźca, którym w tym przypadku jest czynność grania.

grający w grę na playstation
Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Powszechnie mówi się, że problem ten w największym stopniu dotyczy młodych ludzi, gdyż oni są w największym stopniu podatni na różnorodne wpływy i uzależnienia. Nie jest to całkowicie prawda, jest bowiem również duża liczba dorosłych osób uzależnionych od komputera. W sytuacji, w której gracz nie ma obowiązków w związku ze szkołą lub pracą ryzyko pogłębienia się uzależnienia znacznie wzrasta. Rezultaty takiego stanu rzeczy są różnorodne. Należy pamiętać, by w porę rozpocząć właściwe działania, które ograniczą niebezpieczeństwo rozwinięcia się problemu.

Skutki zdrowotneUzależnienie od gier komputerowych może mieć ogromnie poważne następstwa dla ludzkiego organizmu. Po pierwsze siedząc przez długi czas przed monitorem, przyjmuje on niewłaściwą postawę, która prowadzi do skrzywień kręgosłupa.

Odwiedź dobre www (https://www.dcg.wroclaw.pl/badania-prenatalne-w-ramach-nfz.html)! Tam oczekuje na Ciebie nowa fantastyczna dawka informacji na interesujący Cię temat. Po dużo detali wejdź w ten link.

W dużym stopniu też męczą się oczy, gdyż użytkownik komputera mruga dużo rzadziej niż to konieczne, a to wywołuje wysychanie oczu i ich zmęczenie. Granie w gry sprzyja również niewłaściwemu żywieniu, wprowadzenia diety bogatej przede wszystkim w szkodliwe produkty. W efekcie prowadzi to niekiedy do zbyt wysokiej masy ciała i otyłości. Poza tym w przypadku braku produktów żywnościowych w mieszkaniu gracz może ograniczyć liczbę przyjmowanych pokarmów, co również jest szkodliwe.

Skutki psychiczneMówi się, że gry komputerowe zwiększają w użytkownikowi agresję. Jest to z pewnością prawda w przypadku, w którym jest do czynienia z osobą od gier uzależnioną. Agresja może być wywołana rozmaitymi czynnikami, do których zalicza się przykładowo awaria Internetu czy komputera, a także przerwanie gry przez innych ludzi. Nie można więc powiedzieć, że pozornie brutalne gry, takie jak przykładowo Bioshock, wzmagają w graczach agresję. Z pewnością jednak ten poziom zwiększa zbyt częste granie.