Nowe konsole to nowe możliwości

Dwie najbardziej przełomowe konsole do gier ujrzały światło dzienne już prawie dekadę temu. Pierwszy Xbox 360 został stworzony osiem lat temu, konkurencyjny produkt firmy sony – PlayStation 3 miał swoją premierę rok później. Pomimo różnic technologicznych na korzyść PlayStation obie konsole mają wielu zagorzałych zwolenników. W tym roku obaj producenci wypuścili do sprzedaży następną generację konsol – PlayStation 4 i Xbox One.

nowy xbox w pudełku
Autor: Arthur Caranta
Źródło: http://www.flickr.com
Tuż po ich ogłoszeniu w środowisku internetowym rozpoczęła się walka fanów obu konsol. Z całej tej sytuacji najbardziej zadowoleni są gracze przywiązani do komputerów, oni bowiem od dłuższego czasu narzekali na to, że stare konsole hamują rozwój gier komputerowych.

Nowoczesne technologieOprócz zauważalnie większych możliwości, oba urządzenia zostały dostosowane do epoki serwisów społecznościowych. Kontroler do najnowszej konsoli PlayStation posiada nawet specjalny przycisk „share” służący do udostępniania przez łącze internetowe aktualnego stanu gry. Xbox One również pozwala graczom dzielić się nagranymi fragmentami rozgrywki, dżojstik tej konsoli nie posiada jednak dedykowanego tego zadania przycisku. Sporo nowych rozwiązań zostało zaimplementowanych właśnie w sferę kontrolowania urządzenia. Bezprzewodowe dżojstiki zawierające panele dotykowe i akcelerometry czy sterowanie konsolą za pomocą ruchu czy mowy – to pomysły które rozwijane były w ciągu ostatnich lat, a teraz są jeszcze bardziej dokładne.

Przyszłość jest obiecującaNa dzień dzisiejszy pracownicy obu przedsiębiorstw pracują nad nowymi urządzeniami dodatkowymi które mają zmienić oblicze rozrywki oferowanej przez konsole do gier. Microsoft, firma produkująca konsolę Xbox (więcej tu: o xbox w serwisie zaprezentowała jakiś czas temu technologię SmartGlass.

Technologia ta ma pozwolić na współpracę telefonu komórkowego lub tabletu z konsolą, czyniąc urządzenie przenośne dodatkowym ekranem i urządzeniem sterującym Zarazem. W toku są poza tym prace nad wdrożeniem do obu konsol rewolucyjnego urządzenia – specjalnych okularów które pozwolą użytkownikom wcielić się w głównego bohatera gry i widzieć wydarzenia z perspektywy pierwszej osoby. Eksperci przewidują ponadto, że w perspektywie kilku lat pojawi się jeszcze kilka urządzeń kompatybilnych z konsolami, które mogą zmienić oblicze rozgrywki za pośrednictwem sieci.