Slayer i Coma – muzyczne zjawiska

Choć obecnie słynnych i rewelacyjnych jest mnóstwo grup rockowych, to Slayer jest zdecydowanie tym, który zdecydował o historii thrash metalu, a i współcześnie są jedną z najczęściej wznawianych zespołów. Ten sławny zespół podbił scenę swym wspaniałym podejściem do muzyki i wspaniałymi utworami. Te wyjątkowo znany amerykański zespół podbił krytyków swoim jedynym w swoim rodzaju brzmieniem, niezapomnianym podejściem do muzyki i zapadającymi w pamięć tekstami.

Slayer
Autor: Florian Stangl
Źródło: http://www.flickr.com

Nie bez znaczenia jest to, że 4 z 10 albumów zyskały status złotej płyty w Stanach, a sam zespół wygrał dwie nagrody Grammy (przy czterech nominacjach). Utwory Slayer zawierały elementy hard rocka, undergroundu i aluzji do muzyki poważnej (między innymi w nazwie płyty Diabolus in Musica – jest to termin oznaczający „tryton”, czyli specyficzny interwał, który w wiekach średnich był uważany za demoniczny dysonans) (zobacz tu). Szczególnie Slayer (dawniej „Wings of Fire”) jest uważany razem z „Wielką Czwórką” za pioniera także death metalu, którego zapowiedź można znaleźć w krążkach Hell Awaits.

Popularny i ceniony Slayer jest znany z niezwykłego brzmienia utworów i eksperymentalnych dźwięków. Początkowo odgrywał jedynie rolę supportu innych zespołów i grał covery Iron Maiden, potem jednak – m.in. dzięki dostrzeżeniu zespołu przez wytwórnię Metal Blade Records i opublikowaniu płyty Show No Mercy rozpoczęli karierę w thrash metalu. Ta chwila zdecydowanie stanowiła istotny czynnik popularności grupy Slayer, który do dziś cieszy się nieodważalną sławą ,jak również posiada niezwykłe ilości słuchaczy na całym świecie, a koncertuje dziś – także w Polsce. Jeszcze odmiennych melomanów mogą szczególnie silnie zainteresowaćatrakcyjne reedycje ich albumów. Równie ceniona Coma jest znana z ciekawych inspiracji takimi grupami, jak Led Zeppelin czy Pearl Jam. Jest niemało tam również nietuzinkowych tytułów utworów i nowatorskich dźwięków.

Guns n Roses
Źródło: http://www.flickr.com/

Na początku odnosiło jedynie umiarkowane sukcesy (do czego aluzją jest nazwa debiutanckiego krążka Pierwsze wyjście z mroku, później jednak – m.in. dzięki współpracy z T.Love – rozpoczęli karierę w polskim rocku. Z całą pewnością osobowości członków zespołu stanowiły ważny źródło niebanalnego brzmienia Comy. Coma do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością oraz posiada niezwykłe rzesze fanów w całej Polsce, a w dzisiejszych czasach usiłuje ich zdobyć na Zachodzie za pomocą anglojęzycznego albumu Don’t Set Your Dogs On Me. W kwestii poszczególnych nagrań ważnych muzyków doskonale może poradzić sprzedawca znakomitego, wspaniale zaopatrzonego sklepu muzycznego. Zwyczajowo najlepiej nie żałować zbyt dużo pieniędzy na wymarzone doznania słuchowe, jakie z pewnością zapewni Coma .

.