Niedoceniane góry najlepszym pomysłem na wakacje

Zbliża się okres urlopowy, wszyscy zatem projektują gdzie wyjadą na wytęskniony i – przyznajmy to bez ogródek – zasłużony po żmudnej rocznej pracy odpoczynek – potrzeba nam wypoczynku. Relaksujemy się w rozmaity sposób, zależy to głównie od naszego usposobienia, jedni z nas wolą wylegiwać się na plaży w Ustce albo Grecji, drudzy wolą bardziej aktywny odpoczynek – wędrują z plecaczkiem bliżej albo dalej.

Noclegi w górach
Autor: Els
Źródło: http://www.flickr.com
Tym ostatnim polecam nie najpopularniejszą w gorące miesiące rozrywkę, to znaczy wyprawę w góry. Najbardziej popularne bez wątpienia są Tatry, jednakże nie mniej piękne są inne, mniej doceniane pasma górskie.

Przykładem mogą tutaj być Pieniny – pas Karpat leżący między najbardziej popularnymi Polskimi górami, wzmiankowanymi już Tatrami i Beskidami. Pieniny oferują nam bardzo wiele atrakcji, począwszy od zakamuflowanych dla laików tajemnic aż po piękne krajobrazy. Tajemnice o jakich mowa to budowa geologiczna. Geolodzy twierdzą, że budowa tychże gór i sposób ich powstania to jedna z najciekawszych tajemnic tejże właśnie dziedziny nauki. Zadziwiające iż w XXI wieku czegoś jeszcze nie wiemy o tak – wydawało by się – prozaicznej rzeczy którą jest nieduże pasmo górskie.

Niezłym miejscem na rozpoczęcie przygody z geologicznymi sekretami jest Szczawnica (popularne pensjonaty w Szczawnicy). Wystarczy wpisać w wyszukiwarce wyrażenie: pensjonaty Szczawnica i łaknący splendorów geolog znajdzie komfortowe miejsce na relaks po wyprawach w góry w poszukiwaniu odkrycia sekretów sprzed milionów lat. Pieniny to także kapitalne miejsce dla wielbicieli przyrody. Panujący tu klimat jak też treściwość dostępnych źródeł wody powodują, że blisko połowa znanych w Polsce gatunków zwierzaków zamieszkuje dokładnie te góry (w tym parę gatunków występuje tylko w Pieninach).

motyl
Autor: Jose Luis Cernadas Iglesias
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie interesujące są gatunki owadów, w tym endemiczne motyle. Dla wielbiciela przyrody noclegi w Pieninach są idealnym rozwiązaniem. Oczywiście nadmienione miasto Szczawnica jest to znane od dwóch stuleci uzdrowisko, w związku z tym zwrot: pensjonaty Szczawnica prawdopodobnie wpisują także kuracjusze. Uzdrowisko specjalizuje się w kuracji astmy, chorób stawów. W Szczawnicy możemy również wynająć rowery po czym wyruszyć na dwugodzinną eskapadę do Czerwonego Klasztoru.