Gdzie warto kupić grę na PC?

W dobie wszechobecnego dostępu do szerokopasmowego łącza internetowego dystrybutorzy gier wymyślili wspaniałe rozwiązanie na ograniczenie kosztów sprzedaży swoich tytułów. Kiedyś miłośnicy gier kupowali gry na namacalnych nośnikach, na przykład na płytach CD czy DVD, niosło to za sobą bardzo duże koszty łączące się z wyprodukowaniem sporego nakładu płyt i produkcją opakowań.

Na dzień dzisiejszy sprzedaż gier przestawia się na cyfrowe udostępnianie tytułów gier. Klient rejestruje się w jednym z istniejących sklepów i w nim finalizuje zakup gier. Pozyskane tytuły są przypisane trwale do konta gracza kupującego, tego rodzaju rozwiązanie zmniejsza więc szkody po awarii nośnika.

Xbox One
Autor: ビッグアップジャパン
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie powstaje coraz więcej sklepów cyfrowych, gracze lubią jednak mieć wszystkie własne gry pod ręką i gromadzić je na jednym wirtualnym koncie. Z tego powodu firmy, które działają na rynku od dawna, mają znaczną przewagę nad firmami konkurencyjnymi. Dla komputerów osobistych najliczniejszą sprzedaż notuje usługa Steam. Producenci konsol nie zostali daleko w tyle i wymyślili swoje usługi tego rodzaju, zanim zrobili to konkurenci. Prekursorem w cyfrowej dystrybucji gier na konsole był Sony z usługą playstation network. Usługa ta oprócz sprzedaży gier jest również platformą komunikacyjną i umożliwia graczom grupową rozgrywkę za pośrednictwem sieci . Sony za tę usługę pobiera opłatę abonamentową, w ramach której udostępnia własne usługi i nagradza użytkowników dodatkowymi, bezpłatnymi grami.

Wszystko wskazuje na to, że sprzedaż cyfrowa gier będzie kiedyś głównym kanałem sprzedaży. Zwolennicy nabywania gier i programów przez internet dowodzą, że znaczną zaletą tego rodzaju usług jest niższa cena gier i różnorodne promocje. Przeciwnicy z kolei, zwracają uwagę na konieczność ściągania wielkich ilości danych, co w sytuacji nowych tytułów, jak na przykład gta 5 może być szczególnie niewygodne dla osób posiadających łącze internetowe z limitami przesyłu. Osoby posiadające dostęp do niezby szybkiego połączenia internetowego także mogą skarżyć się na tego rodzaju niewygodę. Jeśli nawet tradycyjny nośnik odejdzie do lamusa, będzie to proces długotrwały i zależny w dużym stopniu od rozwoju infrastruktury Internetu w krajach rozwijających się.