Czemu służą zdjęcia z powietrza?

Zdjęcia z zlotu ptaka możemy wykonać nie tylko z pokładu samolotu czy śmigłowca. Zakłady fotograficzne mają na to mnóstwo innych strategii. Niejednokrotnie ekonomiczniejszych i sprawdzających się akuratniej w konkretnych momentach niż samolot czy śmigłowiec. Jako przykład podam wszelkie rozmaite imprezy masowe kiedy to doskonale sprawdzi się balon który bez żadnego problemu może przez wiele godzin unosić się w jednym miejscu i realizować zdjęcia z góry za pomocą umieszczonego pod nim aparatu fotograficznego.

fotografia
Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Aparat ten jest sterowany zdalnie i może realizować fotografie prawie pod każdym kątem. Balonem helowym można wykonywać zdjęcia z góry (zobacz: ) z wysokości już od 5 do 150 m. Co ważne za pomocą balonu można bez problemu fotografować miasta ponieważ nie dotyczy go zakaz lotu nad terenami zabudowanymi. Balonu da się jednak używać przy bezwietrznej pogodzie lub przy małym wietrze. Przy wietrznej pogodzie doskonale sprawdzi się latawiec. Wiele firm fotograficznych specjalizujących się w wykonywaniu zdjęć z góry używa nośników własnego projektu i często własnej produkcji. Są to przeróżnego rodzaju drony bezzałogowe: oktokoptery. Mogą one dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca.

Zdjęć wykonanych w ten sposób używa się w do tworzenia map, w geodezji, w nadzorze budowlanym. Są niezwykle pomocne podczas budowy dużych inwestycji. Za pomocą zdjęć z góry robi się dokumentację z przebiegu wielkich inwestycji (na przykład z budowy dróg i autostrad). Wykorzystuje się je również w czasie prac wykopaliskowych. Pałace i zamki oraz obiekty atrakcyjne turystycznie także
fotografia
Autor: Paul Loebach
Źródło: Umbra

fotografuje się tym sposobem. Drony można wykorzystać w lokalizacjach trudno dostępnych. Tworzy się również tak fascynujące dokumentalne filmy przyrodnicze.

Również takie zdjęcia są obecnie używane w marketingu. Już nie tylko największe firmy robią fotografie tego typu (zapraszam tutaj: ). Jak widzimy fotografia lotnicza ma mnóstwo zastosowań i jest dyscypliną bardzo mocno rozwijającą się. Dzięki zastosowaniu tańszych nośników niż aeroplan czy też śmigłowiec na sesję z lotu ptaka mogą dziś sobie pozwolić także mniejsze biznesy a firmy fotograficzne wyspecjalizowanych w realizowaniu takich fotografii na brak zajęć raczej nie narzekają.