Relaks dla wielu generacji graczy – duży wybór planszówek, rodzaje i tematyka

Rzecz, którą przypominam sobie z najmłodszych lat, która zdołała przykuć moją uwagę na dłużej, to gry planszowe. Nie było może specjalnego asortymentu, takiego, jaki jest dzisiaj, ale planszówki to był każdorazowo mile spędzony czas z kumplami czy krewnymi.

Gra planszowa - Carcassonne
Źródło: http://www.planszoweczka.pl/

W tej chwili wybór gier planszowych jest tak zawrotny, że nawet pomysł o próbie wyboru gry, w jaką chcielibyśmy spróbować zagrać, rodzi spory ból głowy. Czy może wybrać gry planszowe ekonomiczne? Za młodugraliśmy przecież wszyscy w Eurobusiness, czy Monopoly- to nie może być zawiłe. Ale czy będzie to coś świeżego?

Może opłaci się w takim razie spróbować jednej z tych gier familijnych? To powinien być odpowiedni rodzaj gry, w szczególności jeśli nie mamy ochoty grać sami, lecz z bliskimi czy znajomymi. Pod warunkiem, że Wasz tok rozumowania jest analogiczny, wyśmienitym wyborem na start będzie gra Carcassone – gra familijna, której kluczowym zadaniem jest budowanie osiedli, gospodarstw, klasztorów, a to wszystko za pomocą robotników, których mamy do dyspozycji.

Zasady są bardzo proste- zaczynamy od położenia na planszy, którą zwykle jest stół, pola startowego. Podczas rozpoczęcia każdej swojej tury gracz losuje kartonik z polem terenu, który będzie mógł dołożyć. Ważne, by pola, np. z drogą, czy miastem, dołączać w sposób umożliwiający integracje ze sobą sąsiadujących pól. Jeśli formujemy miasto, które może przypominać średniowieczny Wrocław, należy je rozstawiać obok pól z miastem – byśmy mogli je polepszać. Po pewnym czasie będziemy mogli zauważyć na planszy rozwój całego miniaturowego świata z systemem drogowym, miastami, nawet całymi aglomeracjami itp.

Po wyczerpaniu pól z terenem z dostępnej puli, gracze liczą uzyskane punkty- im więcej udało nam się „wybudować”, lub przejąć od przeciwnika, tym więcej punktów zdobywamy. Tradycyjnie zwycięża gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Zabawa jest przez cały czas trwania rozgrywki. A, jako że pojedyncza gra nie trwa zbyt długo, też po skończeniu jednej, chcemy zacząć kolejną. A właśnie o to w grach planszowych chodzi, o oderwaniu się od otaczającej nas rzeczywistości, przeniesieniu się w świat przygody i, najlepiej, wygraniu gry.