Polecane psy do stróżowania

Zakup rasowego psa większość osób traktuje bardzo serio. Głównie dlatego, że jest to duży wydatek. Z tego powodu rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko przyjacielem człowieka. Drogi pies, podobnie drogi samochód potwierdza status majątkowy swojego właściciela.

Poza tym ma znaczenie również cel, który przyświeca kupującemu. Jeżeli szukasz prawdziwego psa – stróża do swojej posesji, pies Tibetan Mastiff idealnie spełni swoje zadanie. Tybetany są dość słabo spopularyzowane w Polsce, posiadają jednak swoich fanów. Mastify są chętnie kupowane przez osoby, które mieszkają poza centrum miasta, ponieważ są to niemałe, dosyć włochate psy, które poniekąd powinny spędzać większość czasu na zewnątrz. W końcu są to psy wchodzące w skład grupy molosów w typie górskim i ich podstawowym przeznaczeniem było przede wszystkim stróżowanie i zaganianie zwierząt domowych.
Jak wskazuje nazwa, rasa wywodzi się z centralnej Azji, choć nie wiadomo do końca, czy konkretnie z Tybetu.Tybetany zostały sprowadzone do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na ojczystych obszarach były zagrożone wyginięciem. Rasa przetrwała dzięki Brytyjczykom, którzy jako pierwsi rozchodowali Mastify.
Mastif tybetański
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Na dzień dzisiejszy to bardzo cenna rasa hodowlana. Żywy charakter, raczej ciche usposobienie, jednak dosyć posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta w młodym wieku są bardzo uparte. Przyszły właściciel musi więc wykazać się cierpliwością i przetrzymać kłopotliwy okres. Bardzo znacząca sprawa to odpowiednie wychowanie psa. Mastify Tybetańskie nie wymagają jednak profesjonalnej tresury. Z czasem same wiedzą, jak się zachować w określonej sytuacji. Są raczej spokojne i posłuszne. Jednakże, gdy Mastify są na swojej posesji mogą wykazać się agresją w relacji do obcych. Takie zachowanie leży w ich naturze. Mastify żyjące na terenie Azji były wychowywane na stróżów gospodarstwa domowego. Ich zadaniem było donośne sygnalizowanie zagrożenia. Taki sposób bycia wynikał ze specyficznych warunków geograficznych, a także społecznych. Tybetańskie wioski były stosunkowo słabo zaludnione, zaś poszczególne domostwa w dużej mierze daleko od siebie.

Niedużo sąsiadów zwiększa ryzyko kradzieży. Tybetany miały więc dobrze strzec dobytku i zawiadamiać, gdy na posesji zjawił się intruz. Dobrze wiedzieć jeszcze przez kupnem Mastifa, jaki jest charakter rasy. Lecz naturalnie pamiętać, że najważniejsze jest właściwe wychowanie psa. Warunkiem udanego kontaktu z Tybetanem jest dobra znajomość i pełna akceptacja jego charakteru.