Nakrycia głowy dla najmłodszych

Po przyjściu na świat maluszek posiada nie całkiem funkcjonalny układ termoregulacji, w związku z tym przez główkę trwoni mnóstwo ciepła. Żeby ustrzec malucha przed wyziębieniem, należy ją należycie chronić, najlepiej właściwą czapką.

Czapka dla noworodka powinna być delikatna i lekka, uszyta z bawełny, jaka przepuszcza powietrze. Czapeczka winna prawidłowo przystawać do główki, jednakże nie może być zanadto ciasna, aby nie ściskała główki malucha i nie zostawiała na jego skórze przykrych nagniotków. Może być wykończona ściągaczem, lecz musi on być subtelny. Model czapeczki nie ma większego wpływu, lecz należy zadbać o to, by zasłaniała czoło i uszy. Czapeczka może być wiązana pod szyją na troczki, jakkolwiek nie jest to konieczne.

Czapki dla chłopców, kapelusiki, bądź chusteczki są potrzebne, a wręcz konieczne w gorące dni, przy pełnym słońcu, szczególnie w porach, kiedy słońce grzeje najbardziej, ma wtenczas za obowiązek ochraniać główkę dziecka przed przegrzaniem.
Czapka dla noworodka
Autor: Shermond Schoberg
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas werandowania, bądź na spacerze niemowlę powinno mieć opatuloną główkę.

Jeżeli ten temat Cię zaintrygował, to z pewnością zainteresuje Cię także oferta (http://acj.edu.pl/kontakt/) na to zagadnienie, gdyż też posiada pasjonujące informacje.

Im zimniej, tym czapka powinna być cieplejsza i szczelniej oplatać uszy. W cieplejsze jesienne i wiosenne dni niemowlakowi i mniejszemu dziecku nakładamy czapkę z bawełny, starsze niemowlę może mieć natomiast kapelusik, chusteczkę. W zimne dni niezbędna jest czapka – czapka dla noworodka.

Najodpowiedniej taka, która przystaje do główki, ale jej nie ściska, posiada specjalne osłonki na uszy i jest możliwość ją umocować pod brodą malucha w taki sposób, ażeby nie zleciała. Najbardziej przydatne się zarówno czapki pilotki, jak i normalne, z polaru, czy też grubo tkanej bawełny.