Zabawkowe przedmioty, które ułatwią nauczenie dziecka wykonywania obowiązków domowych

Dzieciństwo stanowi czas, kiedy dzieci powinny się beztrosko rozwijać i bawić, nie rozmyślając jeszcze o dalszym życiu, które na nie czeka. Można jednak spokojnie przyzwyczajać je do późniejszego funkcjonowania w społeczeństwie, dając im zabawki znajdujące odzwierciedlenie w codziennym życiu.

samochodzik-obrazek
Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com

Tego rodzaju artykuły zabawkowe stanowią także świetny pomysł na zachęcenie dzieci do sprawowania obowiązków domowych i na uzmysłowienie im faktu, że każdy człowiek posiada w życiu jakieś zobowiązania, które musi zrealizować. Czas wdrażania dzieci w normalne życie w domu przebiega różnie w zależności od charakteru dziecka i czasem może stanowić problem. Właśnie dlatego dobrze jest już we wczesnym dzieciństwie oswajać je z obowiązkami i pokazywać im, że należy rozpatrywać je jako zabawę. Odkurzacz zabawka z dźwiękowymi funkcjami da dziecku możliwość sprzątać tak jak tata czy mama, zestaw naczyń ułatwi zrobienie posiłku dla rodziny maskotek, a samochód zdalnie sterowany dostarczy spożywcze zakupy z zabawkowego sklepu – – . Pluszaki w formie zwierząt z przyjemnością wyjdą na spacer z maluchem, a samochód może zostać odstawiony do zabawkowego warsztatu z poręcznymi śrubkami i młotkami w celu naprawy. Dzieci będą uradowane, mogąc realizując obowiązki normalnie należące do rodziców, których traktują jak wzór do naśladowania.

Zabawkowe przedmioty pomogą również maluchowi poprawnie się rozwijać – nauczą je rozróżniania kolorów czy form, prostego liczenia, a także wpłyną na usprawnienie jego zdolności manualnych. Uczenie poprzez zabawę to najlepsza metoda na przekazywanie maluchowi informacji lub umiejętności, które będą mu potrzebne w późniejszym życiu. W ten sposób maluch się nie zmęczy, a równocześnie mimowolnie przyswoi ważne fakty.

Dobrze jest również pamiętać, że odkurzacz zabawka jest przeznaczony nie tylko dla dziewczynek, a samochód zdalnie sterowany to doskonała zabawa dla wszystkich dzieci – . Trzeba pozwolić dziecku bawić się właśnie tymi zabawkami, którymi chce – właśnie dzięki temu w późniejszym, dorosłym życiu będzie ono miało wpojone, że prace domowe są przypisane do osób obu płci po równo, co uprości mu w znaczącym stopniu funkcjonowanie w społeczeństwie.