Witaminy koniecznie w ciąży

Witaminy stanowią nieodzowny składnik codziennych posiłków, gdyż warunkują harmonijne funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu jak też tok wielu ważnych dla życia oraz zdrowia procesów przemiany materii.

Kobieta w ciąży
Autor: Sweet.Crazy.Pics
Źródło: http://www.flickr.com
Podług powszechnej opinii, zażywanie witamin jest pożądane i niezbędne. Tymczasem wystarczającym ich źródłem będzie prawidłowa i ubogacona dieta. W ciąży groźny może być tak deficyt, jak i nadwyżka witamin. Z tej przyczyny przyjmowanie w ciąży wszelkich witamin należy nieodzownie skonsultować z lekarzem.

U kobiety w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre witaminy oraz minerały, stąd częstokroć medycy polecają kobietom w ciąży zażywanie odpowiednich preparatów . To witaminy dla kobiet w ciąży niezbędne dla właściwego rozwoju maleństwa: kwas foliowy – lekarze zalecają suplementację tej witaminy nawet przed zajściem w ciążę – zamów przez internet (zamów przez internet). Udowodniono, że deficyt kwasu foliowego znacznie zwiększa zagrożenie wystąpienia u malucha wad układu nerwowego. Przyjmuje się, iż

Kapsułki
Autor: Ariane Carmichael
Źródło: http://www.flickr.com

w ciąży winna zażywać kwas foliowy do 10 tygodnia ciąży. Natomiast żelazo pomoże zapobiec niedokrwistości, z której przyczyny cierpi wiele pań w ciąży. Polecana dawka żelaza to ok. 30 mg. Niedostatek witamin z grupy B, (to znaczy wit. B1, B2, B3, B6, B12), wpływa niekorzystnie na układ nerwowy oraz układ krążenia. Witamina C natomiast poprawia wchłanianie żelaza, a co więcej jest naturalnym antyoksydantem a także bierze udział w przebiegu wielu procesów metabolicznych. Witamina C zalecana jest również u pań, które wyczekują bliźniąt, a także ciężarnych z cukrzycą.

Najlepszym źródłem witamin jest zawsze pożywienie. Jeśli ciężarna kobieta racjonalnie się odżywia, dieta bogata jest w jarzyny, nabiał, ryby, owoce, to prócz witaminy B9, żelaza i witamin z grupy B zwykle nie musi stosować suplementów witaminowych. A gdy dzidziuś pojawi się na świecie? Niemowlęta karmione jedynie naturalnie dostają witaminy z mlekiem matki, jednak musimy pamiętać o uzupełnianiu witamin D i K, bowiem ich ilość w mleku mamy nie jest wystarczająca. Witamina D dla dzieci dostępna jest w aptekach w postaci kropli bądź kapsułek – http://aptekazawiszy.pl/witaminyimineralywitaminydladzieci-c-135_247.html (http://aptekazawiszy.pl/witaminyimineralywitaminydladzieci-c-135_247.html). Uzupełnianie jej zapobiega krzywicy u malucha. Zapewnij potomkowi prawidłową dietę, odpowiednio urozmaiconą oraz dopasowaną do jego wieku.