Rozwijanie zdolności plastycznych u dzieci

Zdolności plastyczne wrodzone występują u części osób. Faktycznie większa część umiejętności w tym kierunku to zdolności nabyte. Dużej liczby elementów można się nauczyć. Niezależnie od tego, czy dziecko ma wrodzony talent czy nie, można stymulować je do podążania w tym kierunku. Z tej przyczyny od najwcześniejszych lat dzieci robią rysunki, malują i wykonują różne tego rodzaju czynności. Bardzo chętnie wybierane od wielu lat są kolorowanki dla dzieci. Mają one zróżnicowane odmiany. Podstawowa forma to książeczka, w której są czarne obramowania bohaterów lub innych elementów, które wypełnia się za pomocą wielobarwnych kredek. Istotne jest pilnowanie, by nie wychodzić poza kontur. Uczy to dokładności oraz umozliwia długotrwałe skupienie się na pojedynczej rzeczy.Rysowanie
okna
Autor: OKNOPLAST – Kraków
Źródło: OKNOPLAST – Kraków

Oprócz wykorzystywania takich akcesoriów jak kolorowanki, od bardzo dawna namawia się najmłodszych do samodzielnego wykonywania rysunków i malowania. Możliwości jest dużo, tak samo jak technik. Obecnie oferowanych jest wiele rodzajów kredek, flamastrów i dużo innych akcesoriów do sporządzania obrazków. Najpopularniejsze są ciągle drewniane kredki ołówkowe w różnych barwach. Najmłodsi uczą się sporządzać własne obrazki różnymi metodami. Na początku są to zazwyczaj proste, schematyczne prace, przedstawiające znajome dla dziecka przedmioty jak na przykład dom lub drzewo. Później zaczynają wykonywać prace bardziej zaawansowane, przedstawiające przykładowo osoby lub zwierzęta. Po pewnym czasie można określić, czy konkretne dziecko ma talent plastyczny, a jeśli tak, to na jakim ta zdolność jest poziomie. Po pierwszych rysunkach łatwo można rozpoznać także nastrój dziecka lub jego nastawienie do świata i rozmaitych kwestii.

Kolorowanie
Malowanki, zwane również kolorowankami, to często preferowany produkt przydatny w rozwoju dziecka. Książeczki tego rodzaju składają się z rysunków o zróżnicowanej tematyce, bywają też tematyczne, na przykład zawierające bohaterów z jednej bajki. Oferowane są rozmaite formy kolorowanek. Poza tymi tradycyjnymi, gdzie maluje się za pomocą kredek, istnieją także odmienne, wymagające przykładowo użycia wody dla uzyskania barw. Oprócz tego w Internecie znajdują się różnorodne kolorowanki do wydruku, dzięki czemu nie trzeba za nie płacić.