Rehabilitacja dzieci autystycznych z wykorzystaniem zabaw

W czasach szkolnych zajmowałam się osobami z zakłóceniami w kontaktach międzyludzkich, z upośledzeniem umysłowym. Potocznie mówiliśmy o nich „dzieci”, lecz nie było to zupełnie celne określenie. Trudno bowiem powiedzieć o dzieciaku mając przed oczami dwu metrowego człowieka. Może być to kontrowersyjne w pierwszym momencie, wystarcza jednak moment by ujrzeć różność i by wspomniane miano chociaż troszkę nabrało sensu nawet dla osoby postronnej.

Mata piankowa – puzzle
Autor: www.babymama.pl
Źródło: www.babymama.pl
Częstokroć spotykanym schorzeniem u naszych podopiecznych był autyzm głęboki ale zdarzali się wśród nich także uczestnicy u których zdiagnozowano tzw. zespół Aspergera. Owa choroba uznawana jest za lżejszą formę zespołu Kannera (więcej – . Obydwa schorzenia aktualnie uznane są za nie dające się uleczyć, co nie znaczy, że nie da się kompletnie nic uczynić. Ogromnie istotna jest wczesna diagnoza, dlatego że im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym bardziej widoczne będą rezultaty. Jak dotychczas nie są znane przyczyny tychże chorób, stąd wypływają kłopoty w ich rozpoznawaniu. Terapia przebiega dwutorowo: poprzez leczenie farmakologiczne a także rehabilitację behawioralną, dodatkowo odmienne sposoby psychologicznej interwencji. W działaniach mających na celu uspołecznianie niepełnosprawnych jacy mają stwierdzony zespół Aspergera przydają się gry dla dzieci autystycznych. Rzecz jasna ostateczną decyzję dotyczącą metod rehabilitacji podejmuje doktor prowadzący wraz z współpracującym psychologiem. Ogólnie rzecz biorąc w opisywanych schorzeniach bardzo istotne jest trenowanie umiejętności społecznych. Jest to na pewno łatwiejsze jeśli rehabilitujemy dziecko któremu doskwiera zespół Aspergera aniżeli dziecko z autyzmem głębokim.

Gry dla dzieci autystycznych polegają właśnie na stymulowaniu umiejętności społecznych. Mogą polegać na przykład na uczeniu artykułowania uczuć i ich rozróżnianiu u innych jednostek, a także na nauce odpowiedniego odpowiadania na zachowania innych ludzi. Cierpiący na zespół Aspergera jakkolwiek ma trudności z odpowiednim postępowaniem do konkretnej sytuacji, ale przez wspomniane odpowiednie gry dla dzieci autystycznych ma szansę sobie wykształcić odpowiednie scenariusze postępowania w konkretnych wypadkach. Dzięki temu chory poprawia wygodę swojego życia i relacje ze społeczeństwem.