Refundowanie zapłodnienia pozaustrojowego – co dobrze pamiętać

Wiele par z niecierpliwością czeka na przyjście na świat swojego dziecka. Niestety, czasem różnorodne czynniki powodują że poczęcie albo utrzymanie go w łonie matki kończy się niepowodzeniem. Rodzajów leczenia niepłodności jest w dzisiejszych czasach wiele, lecz każda jest przeznaczona do zwalczania innych przyczyn – dlatego w przypadku takich trudności, jak niedrożne jajowody, endometrioza bądź sytuacji kiedy czas nagli, zalecane jest zapłodnienie in vitro, dzięki któremu wiele par od lat posiada własne dzieci.

Chociaż nie jest to procedura tania, charakteryzuje się ogromną skutecznością w rozmaitych sytuacjach, kiedy tradycyjne leczenie zawodzi. Teraz można ubiegać się o jej refundację – w dwudziestym pierwszym wieku refundacja in vitro jest w Polsce jak najbardziej dostępna.

In vitro
Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com

Na zapłodnienie in vitro składa się kilka zabiegów, w zależności od poszczególnego wariantu leczenia. Do jednej z metod należy docytoplazmatyczne podanie plemnika, które opiera się na wprowadzeniu pojedynczego plemnika do żeńskiej gamety – jest ona stosowana w razie wystąpienia takich problemów, jak na przykład zbyt niewielka liczba plemników. Druga metoda to IMSI, w trakcie której selekcjonuje się plemniki przez zapłodnieniem. Z kolei in vitro IVF – ET to metoda, w trakcie której tworzy się kilka zarodków poprzez zmieszanie korzystnej liczby plemników i komórek jajowych w warunkach zbliżonych do ludzkiego organizmu. Rozmaitych metod in vitro jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo wiele i można je nieraz bez problemu dopasować również do kwestii etycznych.

Refundacja in vitro jest dostępna po spełnieniu kilku warunków: pacjenci powinny spełniać wymogi , które uprawniają do korzystania z usług NFZ , jak również mieć utrudnioną płodność z przyczyny choroby zakaźnej, nieskutecznych prób leczenia jednego z partnerów przez określony w programie okres lub mieć udokumentowaną permanentną niepłodność (czytaj więcej). Co więcej, koniecznie należy przychodzić na umawiane wizyty kwalifikacyjne oraz nie posiadać kryteriów wykluczenia – refundacja in vitro przez NFZ nie jest możliwa na przykład w przypadku ciężkich wad macicy bądź brak możliwości pobrania gamet, ponieważ czyni niemożliwym to zabieg.

W dzisiejszych czasach podczas ciąży z pewnością warto przeprowadzić badania prenatalne NFZ – dzięki nim można się dowiedzieć, czy embrion rozwija się prawidłowo. Niemało chorób, w tym schorzeń płuc można leczyć prenatalnie – użyteczna jest wówczas jednak właściwa diagnostyka. Badania prenatalne są niezwykle efektywne i dlatego też pozwalają także rodzicom na uzyskanie spokoju , jak również potencjalnego przygotowania się w przypadku wykrycia choroby.

Nie trzeba się martwić ryzyka poronienia w trakcie ich przeprowadzania – na początku robi się jedynie nieinwazyjne metody. NFZ refunduje tego typu badania, gdy lekarz uważa że są pewne wskazania medyczne do ich wykonania – przykładowo gdy kobieta ukończyła 35 rok życia bądź w razie występowania wad dziedzicznych w rodzinie jej bądź partnera.