Przeznaczenie farbek do celów edukacyjnych i terapeutycznych

Farbki do malowania palcami to farbki wodne o gęstości galaretowatej, nieszkodliwe i łatwe do zmycia. Farby te nadają się do malowania na lekkim, jednak odpornym papierze i na brystolu.Wykorzystanie farbek do celów edukacyjnych i terapeutycznych wykorzystywano dawno temu.

przejdź do www
Autor: Latia Boykin
Źródło: http://www.flickr.com

Strategia błyskawicznie osiągnęła dużą popularność wśród wychowawców, psychologów, lekarzy, którzy zauważyli jej cenne i ciężkie do dokonania innymi sposobami atuty. Ze względu na łatwość wdrożenia i zupełną nieszkodliwość, farby do malowania palcami w pełni nadają się do zaznajomienia malucha z techniką malowania. Polecane dla pociech w wieku od 3 do 6 lat.

Istotną cechą przeznaczenia farbek jest to, że dostarcza ona maluchowi wielkie możliwości wyrażenia się przy minimalnych wymaganiach dotyczących biegłości i sprawności technicznych. Jest jedną z najlepszych procedur aktywowania wolnej ekspresji kreatywnej.

Strategia malowania dziesięcioma palcami przy pomocy farby do malowania palcami – strona – może być stosowana jako składnik projektu edukacyjnego dla dzieci, wstęp do twórczości plastycznej. Trudno wyobrazić sobie dziecko, które zdołałoby odmówić sobie tej zabawy jak malowanie palcami. Jest to jeden z części pełnej integracji sensorycznej u dziecka. Fundamentem funkcjonowania dziecka jest jego biegłość doświadczania świata za pomocą wszelkich zmysłów. Malowanie palcami przynosi mu taką sposobność, a przy tym jest dużą frajdą.

farby
Autor: Debbie Hallsworth
Źródło: http://www.flickr.com
Przed rozpoczęciem zabawy z zastosowaniem farby do malowania palcami, powinno się w stosowny sposób przygotować miejsce pracy dla dziecka. Wielki arkusz szarego papieru powinno się rozwinąć na stole zgodnie z koncepcją dziecka, jednak w ten sposób, by nie obejmował całego blatu. Ważne, aby stół nie stał przy ścianie, dzięki czemu dziecko będzie miało do niego dostęp z wszelkiej możliwej strony. Podobnie istotny jest również rozwiązanie zlokalizowania farb. Wszystkie barwy winny zostać ułożone w osobnych miseczkach, do których zmieści się cała rączka dziecka. Użytkując farby do malowania palcami, rozwijamy pociechy manualnie, ich wyobraźnię, także wyzwalamy ich emocje.