Zabawki rozwijające możliwości dziecka.

Większość z nas rozczula widok małych, bawiących się kotków. Wspaniały obrazek. Z ekscytacją spoglądamy na ich zmagania się z kłębkiem wełny. Jednak nie wszyscy mamy świadomość tego, że ” beztroskie ” harce są tak naprawdę ćwiczeniami, przygotowującymi zwierzątka do dorosłego życia. Bo to właśnie owe sprawności zdobywane w trakcie zabawy będą w przyszłości wiele mówić o życiu zwierzęcia a także jego roli w stadzie. Z jakiego powodu, tak dużo rodziców nie wykorzystuje naturalnej ciekawości dzieci, po to by przekazać im w odpowiednim momencie przygotowanie o otaczającym świecie? Wszak dzieci już od maleńkości obwieszczają nam swoje potrzeby rozwoju fizycznego i umysłowego. Dobierając zabawki dla swoich maluszków pamiętajmy, że mimo wszystko decydujemy o ich umiejętnościach w przyszłości.

zabawki
Autor: Nomadic Lass
Źródło: http://www.flickr.com
Dziecko , które spędza większość czasu przed telewizorem czy komputerem nie będzie miało ochoty na udział i wykazanie się w dorosłym świecie. Zamiast nauki lub uprawiania sportu wybierze grę komputerową. Dlatego dajmy możliwość małym konstruktorom i odkrywcom wprowadzić do naszego życia trochę bałaganu w postaci klocków na dywanie (zobacz zabawki ruchowe na Zabawa klockami rozwija wyobraźnię przestrzenną i może być nadzwyczajnie emocjonująca, zwłaszcza gdy, budowla zyska uznanie dorosłych. Zabawki edukacyjne pomagają naszym dzieciom w doświadczaniu świata: dźwięków, kolorów, w doskonaleniu zdolności manualnych, wyobraźni i kreatywności. Prawdą jest niestety, że zabawki, których jedynym istotnym walorem jest to, iż są ładne w najbliższym czasie wylądują w pudełku z niechcianymi zabawkami. Nakłaniamy więc do sięgania po zabawki edukacyjne. Czym sugerować się przy wyborze? (gry planszowe dla dzieci)

To logiczne. Sami zadajmy sobie pytanie, w ciągu jakiego czasu nie znużyłaby nas, czego dzięki niej będziemy w stanie się nauczyć. Posłuchajmy głosu swego serca i rozumu. Okażmy zaufanie intelektowi dziecka, które pragniemy obdarować. Miejmy na uwadze, że z małego Antosia z upodobaniem bawiącego się klockami w przyszłości wyrośnie Antoni, który będzie architektem, a Zosia z rumieńcami na twarzy prowadząca ”niesamowicie istotne eksperymenty” być może zostanie laureatką nagrody Nobla w dziedzinie chemii.