Karmienie piersią a używanie współczesnych wynalazków -sprawdzamy co jest lepsze?

Od jakiegoś czasu, w odpowiedzi na pojawienie się nowych trendów dotyczących wychowywania dziecka, bardzo kontrowersyjnym tematem jest karmienie piersią. Czynność ta towarzyszy matkom od tysięcy lat, ale to właśnie w dzisiejszych czasach toczy się tak wiele dyskusji dotyczących tego, w jaki sposób, jak długo oraz gdzie powinno się, a gdzie bezwzględnie nie należy karmić piersią naszego malucha.

dziecko, niemowlę
Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Ciężko zaprzeczyć, iż matczyne mleko jest niezwykle wartościowe dla niemowlęcia, dostarcza mu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, a co więcej wpływa na jego system odporności. Jest bardzo wiele badań naukowych, które jednogłośnie potwierdzają związek karmienia piersią z późniejszym rozwojem i zdrowiem dziecka. To właśnie ze względu na tego rodzaju odkrycia obecny świat stara się jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby świeżo upieczonych matek. Coraz częściej pracodawcy umożliwiają kobietom, które nie interesuje laktator ręczny, robienie sobie co parę godzin przerwy w pracy w celu nakarmienia dziecka, o czym możesz przeczytać- zobacz info (zobacz info). Różnego typu miejsca publiczne takie jak restauracje, baseny czy nawet stacje benzynowe wydzielają specjalną przestrzeń, w której kobieta może w spokoju i odosobnieniu usiąść i zaspokoić głód swojego dziecka. Nowoczesne wychowanie oraz tak zwane rodzicielstwo bliskości bardzo dużo mówi także o tym, że smoczki dla dzieci niekorzystnie wpływają na kształtowanie ich uzębienia. Osoby wyznające ten nurt proponują, aby zaspokajać wewnętrzną potrzebę ssania dziecka właśnie poprzez przystawienie go na chwilę do piersi. Jeśli w danej sytuacji nie jest ono głodne, po prostu po kilku minutach przestanie ssać i się uspokoi.
Niemowlak ze swoją siostrą
Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com
Co zatem powinny zrobić matki, które nie mogą codziennie co kilka godzin karmić swojego malucha? Z pewnością nie powinno nas to martwić. Jeśli nasza praca lub tryb życia nie , to nie znaczy, że jesteśmy złymi matkami. Wszystko zależy wyłącznie od naszego podejścia. Prawdą jest, iż dzisiejsza technologia wychodzi nam naprzeciw, i to właśnie po to został stworzony laktator ręczny, abyśmy mogły na spokojnie przygotować dziecku pokarm na czas kiedy akurat będzie ono np. tylko pod opieką babci, bo my będziemy w pracy. Jeśli chodzi zaś o wspomniane smoczki dla dzieci, to badania ich dotyczące są mocno podzielone. Nie można jednoznacznie określić jaki wpływ ma ssanie smoczka na przyszły zgryz dziecka, dlatego w tym temacie powinnyśmy kierować się naszym instynktem. Jeśli boimy się używać smoczków i możemy zastępować go piersią, wówczas powinnyśmy z tego korzystać. Jeżeli natomiast sądzimy, że nasze dziecko zwyczajnie potrzebuje gumowego smoczka, bo on go najlepiej wycisza, to się na niego zdecydujmy.

Należy pamiętać, iż bez względu na to, co doradzają kolorowe pisma i poradniki dla matek, to kobieta wie najlepiej co jest dobre dla jej dziecka. Kwestia, czy karmimy swojego malucha piersią, czy też serwujemy mu mleko z butelki w żaden sposób nie decyduje o tym, czy jesteśmy lepszymi czy gorszymi matkami. Jest to nasz osobisty wybór, do którego mamy całkowite prawo i właśnie tym powinnyśmy się kierować.