Jazda konno to same zalety. Przekonaj się, jak wpływa to na zdrowie, jak poprawia stan psychiczny

Koń jest jednym z najlepszych przyjaciół człowieka ze świata zwierzęcego. Od starożytności towarzyszy nam, pełniąc role bojowe, pomagając prowadzić pola, służąc przez wiele wieków jako siła pociągowa w komunikacji pomiędzy ośrodkami miejskimi i różnymi krajami. Kiedyś sądzono, iż wraz z rozwojem cywilizacji mechanicznej koń wymrze.

koń
Autor: Jeroen Werkman
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże w dzisiejszych czasach chociaż nie używamy konia do walki ani ciężkiej pracy na polu, chętnie wykorzystujemy je do sportów jeździeckich, jazdy hobbystycznej oraz co najważniejsze hipoterapii, która ma szczególnie znaczenie dla wielu dzieci. Jazda konna ma tyle zalet, iż faktycznie ciężko je wszystkie wymienić. Najistotniejsze, że wpływa bardzo dobrze na układ kostno-mięśniowy człowieka. Polecana jest do wyrobienia nawyku trzymania odpowiedniej postawy, bona koniu nie można się garbić!

Podczas jazdy na grzebiecie konia w ruchu się nie tylko mięśnie łydek oraz ud, ale także górne partie ciała. Delikatne oraz kołyszące ruchy zwierzęcia wymuszają rozluźnienie mięśni oraz ich wzmocnienie, co jest pomocne przy zachowaniu prostej postawy również po zejściu z grzbietu konia. Spacer na konno oferuje wielu miłych wrażeń, bardzo zbawiennie wpływając na psychikę dziecka i dorosłego. Dodatkowym atutem takiej aktywności jest przebywanie na świeżym powietrzu, z daleka od spalin i zgiełku ośrodka miejskiego, bowiem kluby jeździeckie najczęściej są na przedmieściach miast. Szczególnie dobry wpływ jazdy konno jesteśmy w stanie obserwować w czasie hipoterapii.

Konie
Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
Dość często dzieci chore, na koniach albo kucykach stają się dziećmi zdrowszymi w tym pojęciu, iż mogą poruszać tak samo jak rówieśnicy, zasmakować wolności. Ciepło bijące od zwierzęcia i jego łagodne ruchy powodują, iż osoby upośledzone z większą łatwością wykonują ruchy, jakie na co dzień sprawiają im trudność, ćwiczą równowagę. Instynktownie czują również pozytywne podejście konia więc zyskują bardziej zauważalną pewność siebie. Spacery na koniu polecane są też osobom z innymi schorzeniami, jak cukrzyca, nerwica lub choroba ciśnienia. Warto zapisać nasze dziecko na obóz konny, przykładowo obozy (zobacz również obóz letni) konne na Mazurach – . Nawet jeżeli nasze dziecko nie jest upośledzone, to kontakt z z tym zwierzęciem będzie dla niego niezwykle wartościowy. Zdecydowanie warto się nad tym zastanowić.