Dlaczego zapłodnienie in vitro budzi wciąż tak wiele kontrowersji?

Posiadanie przez nas potomstwa jest bez wątpienia marzeniem sporej części naszego społeczeństwa. Jest to bowiem poniekąd nasza naturalna kolej rzeczy, która ma miejsce w ciągu naszego życia. Niestety w pewnych wypadkach zdarzają się sytuacje niepłodności pary, co niewątpliwie skreśla ich możliwości na posiadanie potomstwa przy wykorzystaniu naturalnych metod zakładania rodziny.

in vitro
Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com
Sztuka lekarska nie pozostaje jednak obojętna na tego typu zapotrzebowanie społeczeństwa, czego skutkiem jest (pozostałe informacje na stronie http://www.angelka.pl/-naciśnij to łącze) wykształcona i w coraz wyższym stopniu popularna metoda, jaką jest zapłodnienie in vitro. Jest to metoda, która otwiera przed nami szerokie możliwości leczenia bezpłodności par. Niemniej natomiast nieprzerwanie słychać sporo głosów krytycznych, które wypowiadają się jednoznacznie negatywnie na temat tej metody. Chociaż w większości wypadków jest ona zupełnie zdrowa i bezpieczna dla matki, jak i dla dziecka, to jednak wciąż wywołuje wiele emocji. Dlaczego zatem ten przedmiot jest tak niesłychanie gorąco komentowany?

Na początku należy pokrótce opisać zapłodnienie in vitro. Jest to zabieg, który w swojej naturze opiera się na nienaturalnym doprowadzeniu do połączenia się komórek jajowych z nasieniem mężczyzny. Jest to tak zwana technika rozrodu wspomaganego, jaka w dużej mierze opiera się na zapłodnieniu pozaustrojowym. Istotnym źródłem kontrowersji wobec takiego rozwiązania jest nieodzowność zastosowania wielu embrionów, co jest niebywale krytykowane przez przedstawicieli branży także lekarskiej, jak i moralnej (zobacz tutaj na ).

W tym miejscu wskazane jest także uświadomić sobie, że zapłodnienie in vitro często traktowane jest jako krańcowa metoda na pokonanie kłopotów niepłodnej. Istnieje bowiem kilka innych kuracji, które także mogą wywołać spodziewany efekt. Niestety coraz częściej spotykamy się z przypadkami bezpłodności mimo stosowania skutecznego leczenia. W takich przypadkach zapłodnienie in vitro wydaje się być jedyną racjonalną metodą posiadania dziecka. Zdecydowanie się na tego typu zabieg jest przede wszystkim kwestią osobistą, która musi zostać w razie potrzeby pod każdym względem przez nas rozważona. Pod żadnym pretekstem nie możemy w następstwie tego potępiać par, które zdecydowały się na takie rozwiązanie.