Czym charakteryzują się najbardziej popularne odmiany rowerów?

Od wielu lat jednym z typowych pomysłów na prezent dla małego dziecka z okazji imienin czy komunii był jakiś rower, na którym mały mistrz kierownicy zdobywał pierwsze szlify. Początkowo rodzice zaczepiali po bokach boczne kółka, by następnie, po zdobyciu pewnego doświadczenia, pociecha mogła już jeździć na własną rękę.

Męskie torby od VeroStilo
Autor: VeroStilo
Źródło: VeroStilo
Na jednym z kolejnych etapów tej swoistej rowerowej edukacji, z pewnością znalazł się rower górski. Co interesujące, duża grupa młodych osób używała go oraz używa nadal w mieście. Możliwe że chodzi o to, że rowery górskie nie muszą być wykorzystywane wyłącznie na terenach górzystych a o to, że znakomicie sprawdzają się one także pokonując znajdujące się w miastach przeszkody, np. krawężniki czy też dziurawe oraz pełne studzienek ulice. Zresztą osoby, które wolą w warunkach miejskich używać odmiennych typów rowerów, np. tych trekkingowych czy wyczynowych, nadal mają prawo tak robić. Jednak konstrukcja górala jest niemal pancerna, a zawarte w nim amortyzatory przydają się niezwykle często. To w połączeniu z grubymi oponami powoduje, że kierowca dojedzie praktycznie wszędzie.

Rowery trekkingowi wykorzystywane bywają raczej przez nieco wcześniejsze pokolenie. Tego typu rowery posiadają nieco węższe koła, co powoduje, że prościej jest nimi przemierzać większe odcinki trasy. Zapewniają także wygodniejszą, w większym stopniu prostą pozycję kierowcy. Są wersje z i bez amortyzatorów. Rower crossowy z kolei to poniekąd rower turystyczny, lecz nie mający żadnych akcesoriów.

Są relatywnie twarde, lecz nadal zapewniają komfortową jazdę. Wszystkie wymienione wyżej rowery mogą posiadać opony o średnicy 28 cali. Ogólnie można stwierdzić, że dobry rower to ten, który sprawdzi się w danych warunkach.