Choroby wzroku stają się częstym problemem Polaków, dlatego warto dbać o swój wzrok.

W naszym kraju ponad 10 milionów obywateli nosi okulary, a trochę ponad milion stosuje szkła kontaktowe. Niecałe 50% osób wymagających korekcji wzroku to osoby w wieku kilkunastu lat. Wady refrakcji to coraz cięższy problem Polaków.

badania okulistyczne
Autor: Les Black
Źródło: http://www.flickr.com
O problemach ze wzrokiem możemy mówić wtedy, kiedy promienie świetlne, które wpadają przez źrenicę oka padają dokładnie na siatkówkę. Leczenie wad wzroku obejmuje wiele różnorakich wad, jak dalekowzroczność, krótkowzroczność, bądź też astygmatyzm. Takie bariery mogą być pokonane poprzez noszenie okularów oraz szkieł kontaktowych. Istnieją także pozostałe problemy ze wzrokiem, których pozbycie się wymaga właściwego zabiegu.

zbadaj wzrok
Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Takim zabiegiem może być operacja na zaćmę. Zaćma może być dolegliwością degeneracyjną lub nabytą, która doprowadza do zmętnienia soczewki (kwalifikacja do leczenia). Może przyczynić się do ślepoty. W Polsce na zaćmę choruje około 800 tysięcy Polaków i są to ludzie najczęściej 6o roku życia. Nie oznacza to jednakże, że i ludzie młodzi nie zmagają się z tą chorobą oczu. Operacja na zaćmę to jedyny sposób leczenia. Operacja taka wiąże się z wszczepieniem nowej soczewki. Pozostałe istniejące leczenie wad wzroku to korekta laserowa. W sytuacji nadwzroczności i krótkowzroczności doktor okulista https://optegra.com.pl/Kliniki-Optegra/Lodz przeprowadzi badania, które kwalifikują chorego do zabiegu.

Osobno dla każdej wady omawia się możliwe korzyści i ryzyko. Dużym plusem takich korekcji jest fakt, że wykonuje się je w jeden dzień, dzięki czemu poddający się zabiegowi kilka godzin później może udać się do domu. Po takim zabiegu czułość wzroku poprawia się już po 7 dniach. Przez ten czas osoba po korekcji nie powinien pracować i nie może prowadzić pojazdów mechanicznych.

Dziś kwestie związane ze wzrokiem nie są już tak skomplikowanym problemem, jak kilkadziesiąt lat temu. W XXI w. leczenie wad wzroku jest o wiele mniej niebezpieczne i wydajniejsze. Mnóstwo nowych rozwiązań nie zwalnia nas jednak z przymusu dbania o swój wzrok. Szczególnie, że w dobie nowoczesnej technologii oczy są o wiele bardziej narażone. Dlatego też należy pamiętać o regularnych badaniach wzroku.