Wersje wózków dziecięcych, czyli na co zwracać uwagę w czasie zakupu wózka dla swojego malucha.

Jedną z istotniejszych decyzji, jaką muszą podjąć młodzi rodzice będzie zakup dziecięcego wózka. Na rynku jest ich bardzo dużo, samych rodzajów wózków jest kilka, a w każdej z grup swoje modele oferuje kilkudziesięciu producentów. W związku z tym że zakup wózka to jeden z bardziej poważnych wydatków w budżecie, to warto się dobrze zastanowić nad potrzebami i wybrać taki model, jaki będzie najbardziej odpowiedni dla malucha, ale równocześnie praktyczny dla rodziców.

wózek
Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z tym że dziecko rośnie bardzo szybko, to na różnych etapach potrzebować będzie odmiennego wózka. W początkowych miesiącach wożone jest jedynie na leżąco, za to później już na siedząco, więc tak naprawdę potrzebne będą dwa rodzaje wózków. Niektórzy kupują oba oddzielnie, na pierwsze miesiące praktyczne, głębokie gondole, a później lekkie wózki spacerowe. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zakupu dwa razy, lecz za to można wybrać wózki idealne do potrzeb – wybierz wózek spacerowy.

Kolejnym rozwiązaniem są wózki dziecięce wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcję wózka spacerowego oraz gondoli, są one coraz chętniej kupowane przez młodych rodziców – wózki wielofunkcyjne. Przy zakupie wózka Graco oprócz względów praktycznych należy zwrócić uwagę na parę istotnych rzeczy.

wózek
Autor: X-Lander
Źródło: X-Lander

Najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo – tu nie można pójść na żaden kompromis, bo w końcu od tego zależy zdrowie a niekiedy nawet i życie niemowlaka. Wózek musi mieć oczywiście wszystkie wymagane atesty, ale równie ważne jest skontrolowanie, jak zapinają się w nim pasy i czy dziecko nie będzie mogło wypaść z niego łatwo.

Dla dorosłych duże znaczenie miała także będzie praktyczność – w końcu trzeba będzie wózek pchać przez kilka pierwszych lat. Jego koła raczej powinny być większe, najlepiej pompowane, bo wtedy znacznie lepiej się nim jeździ, zwłaszcza na naszych dziurawych chodnikach będzie to miało duże znaczenie. Wygodne są także regulowane rączki, dzięki nim w wózkach Chicco można dostosować ich wysokość do swojego wzrostu. Spacerowe wózki przeważnie mają prosty sposób składania, warto także sprawdzić czy w takiej postaci zmieści się do bagażnika.