Gustowny dziecięcy pokój

Pokoje naszych milusińskich to pomieszczenie bardzo szczególne – ich oaza, w której jeśli tylko czują potrzebę, mogą skryć się przed całym światem, oddać się swoim pasjom i czuć się naprawdę bezpiecznie. Powinny uspokajać i dawać bezpieczeństwo, a jednocześnie inspirować i pobudzać wyobraźnię. To tutaj wydzielona jest strefa do odpoczynku, kącik do odrabiania lekcji czy rysowania i przestrzeń do zabawy z przyjaciółmi.

Istotne jest, aby była to przestrzeń przyjazna i estetyczna – taka, do której dzieci będą chętnie wracały. W sferze urządzania pokoju dziecięcego kluczową kwestią okazuje się to, aby mebelki dla dzieci były bardzo komfortowe. To znaczy, że muszą być one ściśle dopasowane do potrzeb oraz preferencji, a tym samym także i wieku maluchów. A co z dodatkami?

pokój dziecięcy
Autor: PARA
Źródło: PARA
Wbrew pozorom, w otoczeniu maluchów nic nie powinno występować w nadmiarze. Wszechobecny lęk rodziców przed pustą przestrzenią jest nieuzasadniony. Minimalizm może bowiem pobudzać wyobraźnię, dlatego zrezygnujmy z pstrokacizny i miliona podobizn bohaterów z bajek. Niestety, spora część pokoi dziecięcych jest zbyt mocno „upiększona”. Są przepełnione przez co przywodzą na myśl sklepy z zabawkami, a to wprowadza zbędny chaos. Wszystko to nadwyręża percepcję dziecka i nie pomaga w odpoczynku.

Przestrzeń, która otacza dzieci, powinna być harmonijna. Być miejscem, z którego czerpie energię, radość i równowagę. Miejscem inspirującym i uruchamiającym wyobraźnię. Powinna to być przestrzeń, która działa kojąco.

pokój dziecięcy
Autor: PARA
Źródło: PARA
Idealne będą jasne, pastelowe barwy. Pozwólmy sobie na kolory w postaci dodatków, np. dywanu lub obrazków. Fototapety z motywem akwarium (Fototapety z motywem akwarium) rozweselą pokój i stworzą przyjemny i bajkowy klimat. Są w stanie pokazać zainteresowania malucha i przeniosą go w świat fantazji. Gdy szukamy obrazu, którego rolą jest dopełnienie całej stylizacji, skorzystajmy ze sklepów internetowych podając frazę: obrazki do pokoju dziecięcego. Zaskoczy nas ich szeroka tematyka i ”żywa” kolorystyka.

Obrazki naścienne dla najmłodszych (Obrazki naścienne dla najmłodszych) spowodują, że dziecięcy pokój stanie się lekki i przytulny, zaś wykorzystanie naturalnych materiałów (drewno) w dodatku je ociepli. Warto byśmy pamiętali, że to w jakiej przestrzeni wzrasta nasze dziecko, kształtuje jego gust i smak.