Karmienie naturalne – powrót do natury!

Od pewnego czasu panuje moda na tak zwany „powrót do natury”. Trend ten wyraźnie widoczny jest także wśród młodych rodziców. Młode mamusie coraz częściej decydują się karmić naturalnie swe maleństwo co niezmiernie cieszy lekarzy pediatrów i położne, ponieważ korzyści z karmienia piersią bobasa jest bardzo dużo!

butelki
Autor: Frédérique Voisin-Demery
Źródło: http://www.flickr.com
Karmienie dziecka naturalne nie tylko dobrze wpłynie na dziecko, ale również i kobiecie może pomóc w krótszym czasie wrócić do dobrej kondycji. Mleko naturalne ma skład idealny dla malucha. Żadna sztuczna mieszanka mu nie dorównuje! Mleko mamy ma również zawsze idealną temperaturę, jest sterylne, gotowe do podania. Poza tym karmienie naturalne jest bardziej wygodne i sporo tańsze od karmienia butelką.

Gdy kobieta urodzi pierwsze dziecko, bardzo pomocna może okazać się rada i pomoc doświadczonej położnej albo pielęgniarki. W domu karmiącej mamie radą służyć mogą własna mama czy na przykład doświadczona ciocia lub starsza siostra. Oprócz rad technicznych mogą one podpowiedzieć młodej karmiącej mamie które akcesoria dla mamy mogą jej się przydać.

W sklepach możemy zakupić wielką ilość akcesoriów dla mamy karmiącej naturalnie, są to na przykład laktatory (ręczne i elektroniczne), wkładki laktacyjne (jednorazowe i wielokrotnego używania), które to rzeczy znacznie ułatwiają karmienie naturalne – zobacz różne rodzaje wkładek laktacyjnych.

dziecko
Autor: Matt Preston
Źródło: http://www.flickr.com

Kupić również możemy pojemniczki do przechowywania pokarmu, woreczki na mleko, odzież do karmienia – specjalne koszule, staniki do karmienia piersią – bawełniane, ”oddychające”, z odpinanymi miseczkami (takie które będą świetnie trzymały „zapracowane” piersi), poduszkę do karmienia, osłonki silikonowe na piersi, maść na brodawki (można ją zastąpić np.: olejem kokosowym, oliwą z oliwek lub zwyczajnie – mlekiem mamy), a nawet wygodny fotel do karmienia – przecież przed mamą wiele miłych godzin karmienia! Porównaj produkty.

I na zakończenie dobra „babcina” metoda – MROŻONA KAPUSTA – jest ona wprost niezastąpiona przy nawale mlecznym czy nawet zapaleniu piersi. Oto przepis: zamrażamy liścia kapusty czystego i z wykrojoną twardą łodygą. Następnie nakłuwamy go w paru miejscach widelcem i okład na obolałe piersi jest gotowy.