Gry odpowiednie dla dzieci autystycznych – krótki poradnik

Zabawa odgrywa istotne znaczenie w życiu wszystkich dzieci. Poza tym, że gwarantuje dzieciakowi sporo rozrywki, to dodatkowo może mieć wpływ na jego rozwój zarówno manualny, jak również umysłowy. W ten sposób może ono zyskiwać nowe umiejętności, a także nawiązać znajomości z kolegami. Mówiąc o zabawie dzieciaków z autyzmem, musimy wiedzieć przede wszystkim o tym, iż oczekują one trochę innych form rozrywki. Typowe gry i zabawy mogą być dla nich nieodpowiednie.

Dzieci autystyczne potrzebują odrobiny zabawy każdego dnia. To wspomaga je w rozwoju, edukacji, jak również nabywaniu nowych umiejętności. Ponadto poprzez zabawę można nieco urozmaicić ich życie codzienne i ułatwić kontakt z rówieśnikami. Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie powoduje tego, iż dziecko musi zaniechać zabawy.

Dziecko z piłką i miotłą
Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej dzieci borykające się z autyzmem spędzają swój wolny czas realizując rozmaite zabawy stworzone przez samych siebie – więcej informacji. Zwykle są to mechaniczne, powielane czynności. Niezwykle chętnie sięgają po klocki, tworząc piramidy, niekiedy bawią się samochodzikami, powtarzając te same ruchy. Taka powtarzalność niektórych działań w mniemaniu dziecka zapewnia mu bezpieczeństwo, pozwala „zamknąć” się w swoim własnym świecie. W ten sposób dzieci takie radzą sobie z niezrozumiałą rzeczywistością, unikają również konfrontacji z nią. Dorosłym często wydaje się, iż wybór przedmiotów do zabawy niekiedy bywa dziwny, zupełnie nielogiczny. Zamiast pluszaków, sięgają po urządzenia mechaniczne czy zwykłe przedmioty domowe.

dziewczynka na zjeżdzalni
Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Nierzadko się okazuje też, że używają przedmiotów zupełnie niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dzieci autystyczne powinny jednak poznawać również inne zabawy, które wybierają najchętniej inne dzieci – link. Wiedzieć jednak musimy, iż bez względu na to, którą formę zabawy zaproponujemy dziecku, zawsze powinno ono czuć się bezpieczne i dowartościowane. Różnorakie elementy trzeba wprowadzać do zabawy pojedynczo i etapowo, żeby dziecko nie czuło się zestresowane. Dzieci autystyczne, czy cierpiące na zespół Aspergera, bardzo ochoczą obcują z takimi materiałami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej strukturze. Rodzice powinni także dokształcać się w tym kierunku, aby w ostateczności proponować dzieciakom jak najlepiej dobrane zabawy.