Ubrania komunijne. Początek maja to dla praktycznie wszystkich dzieci w drugich klasach niezwykły czas

Maj to dla praktycznie wszystkich dzieci w drugich klasach wyjątkowy czas, gdyż właśnie wtedy ma miejsce najważniejszy dzień w ich krótkim życiu, to znaczy komunia. Okres przygotowań do niej trwa w zasadzie całą drugą klasę. Zależnie od katechety, mającego z dziećmi lekcje religii do opanowania i pozdawania jest mniejszy lub większy zakres materiału, ale przeważnie jest on tak dobrany, że w zasadzie żaden uczeń nie powinien mieć z tym większych problemów.

sukienka komunijna
Autor: LisaThumann
Źródło: http://www.flickr.com
Przed samym przyjęciem komunii drugoklasiści uczą się jeszcze jak się spowiadać, przychodzą na kilka prób i w zasadzie są gotowe na ten wyjątkowy dzień.

Lecz podczas przygotowań do komunii swojego dziecka sporo rzeczy do załatwienia mają również dorośli. Drugoklasista musi nauczyć się wszystkiego, czego wymaga ksiądz, za to rolą dorosłych będzie przygotowanie dla dziecka rodzinnego przyjęcia. Ostatni czas pokazuje, że samo podejście do komunii w wielu środowiskach zmieniło się bardzo.

Jeszcze do niedawna praktykowane były skromne ubiory a później obiad z rodziną. Lecz dla wielu rodziców przyjęcie komunii przez ich dziecko to był pretekst do zaprezentowania swoich możliwości finansowych. Wystawne przyjęcia w najlepszych restauracjach, drogie prezenty to całkowite zaprzeczenie idei tego dnia. Na szczęście jednak przez wielu księży ten problem został dostrzeżony, i w takim zakresie, w jakim jest to możliwe, księża starają się zmniejszyć zapędy rodziców (czytaj więcej).

sukienka komunijna
Autor: kabeto jamaica
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze ustalają oni jasny zbiór zasad co do komunijnych strojów. Jeśli mówimy o chłopcach, to przeważnie nie ma z tym problemów, gdyż z reguły ubierają oni w białe garnitury lub alby, a tu trudno o jakieś duże szaleństwa. Zupełnie odmiennie sprawa się ma jeśli chodzi o dziewczynki. Zdarzały się przypadki, że suknie komunijne niektórych dzieci były znacznie droższe niż niejedna ślubna suknia.

Dochodził do tego fryzjer, kosmetyczka i droga biżuteria i taka komunia stawała się naprawdę wystawna, co całkowicie przeczyło idei jaką ma mieć ten dzień. Kiedy uczniowie mają takie same stroje, to problem ten jest znacznie mniejszy, nie ma wtedy niepotrzebnego porównywania, kto nosi bardziej kosztowną komunijną sukienkę.