By odnaleźć język za zębami

egzystujemy w świecie, w czasach, gdy trzeba posiadać język za zębami w każdej sytuacji, w świecie, gdzie „koniec języka za przewodnika”, gdzie mowa może prowokować, zastanawiać, denerwować, zapewne zaś nie pozostawia nikogoobojętnym.

dzieci
Autor: Pradeep Sanders
Źródło: http://www.flickr.com
po pierwsze jednakowoż, jak w takim świecie radzą sobie ci, którzy cierpią na trudności z mówieniem, z właściwym wysławianiem się? bezproblemowo to oni na pewno nie mają. rozpoczyna się od utrudnień, gdy uczymy się tworzyć zdania, już od początku widać, że coś szwankuje. I tak przez wszystkie wiele lat, przez zaliczane stopnie edukacji, aż po studia i pracę zawodową, w której bez należytej prezencji ustnej jesteśmy zdani na niepowodzenie. Osoby doświadczone tymi problemami od początku mają wizyty ze specjalistą od „naprawy” wysławiania się – z logopedą. Dobry logopeda Poznań może zajmować się właściwie poprawianiem mowy na każdym jej szczeblu rozwoju, taki gatunek nazywamy logopedią ogólną oraz minimalizowaniem wad, zaburzeń mowy (logopedia specjalna).

Nawet, kiedy twoje dziecko nie ma problemów w artykułowaniu swoich myśli, ale robi to niedbale, zacina się, artykułuje niezrozumiale itd., nadaje się na wizytę u logopedy. Wielu o tego typu zagadnieniu nie myśli, ale mówienia myśli uczymy się przez całe życie. Nie można wszak przyznać, że nasz język się zatrzymał i to na tyle, już nic więcej w tej kwestii nie zmienimy. Ile razy złapałeś się na tym, że przestudiowałeś jakiś tekst, gdzie znajdowało się słowo (czy raczej pojęcia) o obco brzmiącym znaczeniu, nieznanym tobie uprzednio. Przeczytaj je po raz kolejny, natknij się na nie w następnym tekście, czasopiśmie, a powinno się ono ugruntować już na zawsze twoja mowa zostanie wzbogacona o taką nastepną słowną cegiełkę (dowiedz się więcej).

Dzieci są najlepsi w takiej sztuce, ale zachowaj czujność, z równą mocą przejmują od nas poprawną, ładną polszczyznę, ale też przekleństwa, więc tych ostatnich powinno się wystrzegać, gdy są w pobliżu. Z innej strony lekko się mówi i zgodnie z powiedzeniem, iż to „ulica wychowuje”, jest w tym niestety sporo prawdy. Nie musisz egzystować w dużym mieście, w Warszawie na Pradze, w Krakowie na Nowej Hucie, w Łodzi w dzielnicy Bałuty czy w Poznaniu (Dębiec, Jeżyce), aby twoje dziecko „przesiąknęło” tym charakterystycznym slangiem. Język ulicy wszędzie jest obecna i nie wybronimy przed nią naszego dziecka, warto jednakże, żeby nadrabiać w zaciszu domowym zaległości.