Pierwsza komunia święta tak kluczowa dla każdego człowieka

Polska to kraj z niesamowicie mocno wpojoną tradycją chrześcijańską. Szczególnie osoby starsi w dużym stopniu dopasowują cykl całego dnia albo tygodnia pod obrządki religijne. Niegdyś niedzielne spacer do kościoła na nabożeństwo było sporym wydarzeniem, okazją do ubrania najlepszego ubrania i pokazania się od nieskazitelnej strony. Dzisiaj część z tych rytuałów ciągle w nas pozostała, pomimo że nie poświęcamy już tak dużej uwagi w codziennym życiu do religii oraz czasami brakuje nam czasu lub ochoty na kultywowanie ceremonii naszych przodków. Jednakże zdarzają się momenty które staramy się tak samo mocno przeżywać.

Ubiory komunijne
Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Nasz kraj ma niesamowicie silnie wpojoną tradycją katolicką. W szczególności osoby ze starszego pokolenia w dużym stopniu dopasowują cykl całego dnia lub miesiąca pod obchody chrześcijańskie. Kiedyś cotygodniowe spacer do kościoła na nabożeństwo było sporym wydarzeniem, okolicznością do ubrania odświętnego ubrania i zaprezentowania się od nieskazitelnej strony. Dzisiaj niektóre z tych zachowań ciągle w nas funkcjonuje, pomimo że nie poświęcamy już tak dużej uwagi w codziennym życiu do religii i zwykle brakuje nam czasu albo ochoty na kontynuowanie obrządków naszych przodków. Jednakże są momenty które staramy się jednakowo mocno przeżywać.
 
Pierwsza komunia święta jest jednym z takich właśnie wydarzeń. To tak w rzeczywistości pierwsza możliwość dla nastolatka na wzięcie udziału w tak uroczystym dla niego dniu. Po pierwsze jest to bardzo kluczowe wydarzenie wewnętrzne i religijne. Mały chrześcijanin staje się kompletnym wiernym kościoła i uczestnikiem mszy świętej. W trakcie tej sytuacji ma miejsce pierwsza komunia. Często jednakże cała świecka otoczka tej uroczystości tłumi jego duchowe wydźwięki. Jednak jest to także pierwsza okazja do zakupu przepięknych ubrań i dodatków a najczęściej nasze mamy napędzają całą tą maszynerię.

Autor: Superfoto.pl

Kiedyś stroje do komunii oferowały znacznie szersze możliwości. Bogate sukienki z mnóstwem falban oraz ozdób były prawie mniejszą odmianą sukien ślubnych. Później wiele diecezji przyhamowało trochę ten zwyczaj wprowadzając odgórnie konieczność zakładania skromnych strojów. Dzięki temu wyrównały się widoczne granice pomiędzy dziećmi z bogatych oraz biednych rodzin. Dodatkową rzeczą, którą panienki uwielbiają są wianki. W tej kwestii ciągle jest bogate pole do działania więc producenci oferują nam całe mnóstwo różnych modeli od tradycyjnych wianków albo opasek z białymi ozdobami aż po bogate wielobarwne nakrycia głowy.
 
Dla samych uczestników Komunii Świętej nie bez znaczenia jest też obyczaj otrzymywania podarunków z okazji pierwszej komunii świętej. Kiedyś zwykle był to łańcuszek z medalikiem lub kolczyki. Współczesne rosnące oczekiwania młodzieży i przyzwyczajenia konsumenckie zmuszają do ofiarowywania znacznie poważniejszych prezentów i niegdyś upragniony rower prezentuje się bardzo niepozornie.

Źródło: