Natchnienie na I pierwszą komunię św. Czyli jak rozważnie dobrać suknie komunijną?

I komunia święta to ważny dzień dla każdego dziecka, ale także stres dla rodziny. Oprócz zorganizowania przyjęcia w skład którego wchodzą dekoracje oraz zaproszenia dla gości, istotny dla rodziny jest ubiór komunijny dziecka. Matki kładą szczególny nacisk na sukienki swoich dziewczynek. Jak znaleźć złoty środek, który ułatwi nam wybór sukienki? Problem jest zazwyczaj mniejszy kiedy zakupem strojów dla dzieci zajmuje się ksiądz. Wtedy dziewczynki mają takie same sukienki.

ubranie na Pierwszą Komunię

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/
Zdarzają się wydarzenia, kiedy dziewczynka idzie do pierwszej komunii w albie, na przyjęciu dla rodziny przebiera się w inną suknie, bądź też rodzice nie chcą, aby ich córka szła w zwykłej albie i sami decydują się na wyszukanie. Na jakie drobiazgi warto zwrócić przy doborze, by rodzice i ich dziecko byli zadowoleni? Najistotniejsza rzecz o jakiej należy pamiętać to kolor. Decydując się na kupno bądź uszycie sukienki dla córki musimy wybrać stanowczą biel. Drugą istotną rzeczą jaką powinniśmy wziąć pod uwagę to krój i całościowy wzór sukni. Nie powinna być ona wymyślna oraz obfito zdobiona.

Najczęściej na rynku spotykamy dwa kroje sukienek komunijnych: we wzorze klasycznym, czyli odcinane w talii, oraz w stylu francuskim- odcinane powyżej talii lub co zwiedzić w gdańsku dopasowane z gorsetem. Jeżeli już zdecydujemy się na krój sukni, ważnym krokiem jest tez wyszukanie tkaniny. Ważne jest aby sukienki komunijne były uszyte z takiej tkaniny jak: atłas, jedwabna organtyna, żorżeta czy gabardyna (). Są to tkaniny, które świetnie sprawdzają się dla naszych pociech gdyż są tworzone z poliestru. Nie jest powiedziane, że wszystkie sukienki powinny być długie, jednakże za krótkie wyglądają mniej elegancko. Co jeśli nasza pociecha nie chce się zbytnio wyróżniać od innych wychowanków idących w albach? Czy możemy złączyć wspomnianą albę i wymarzona suknie w jedną całość? Większość krawcowych na nasza prośbę mogą zaprojektować tzw. albo-sukienki z nakładaną na ramiona pelerynka z komży komunijnej (). Jeżeli skupimy się na cenach to mogą one wynieść 100 zł, ponieważ tyle kosztują tanie suknie.

Jednakże koszty szacują się nawet powyżej 1000 zł. Pamiętajmy jednak, aby nie decydować się na tak drogi opłatę. Czekaja nas też koszty związane z organizowaniem imprezy rodzinnej, co może bardzo zmniejszyć rodzinny konto. Na koniec poruszymy temat akcesoriów, gdyż musza one dopasowywać się do całej kreacji. Istotne jest by były ozdobione w podobny formie i razem tworzyły spójny całość. Sukienki komunijne są ważnym i skomplikowanym wyborem, lecz kierując się tymi zasadami nie będzie on już problemem. Jednakże musimy pamiętać, że strój jednak w tym ważnym momencie znajduję się na drugim miejscu, gdyż na pierwszym są przeżycia duchowe.