Konna jazda – kiedy zacząć naukę, w jaki sposób się do niej przygotować

Nauka konnej jazdy jest to wielka przygoda, jaką można rozpocząć w każdym wieku. Konik to piękne, inteligentne a także delikatne zwierze. Wywołuje nie tylko sympatię, ale także respekt. Dobrze jest poznać bliżej tego przepięknego czworonoga – najlepiej z jego grzbietu.

koń

Autor: Sara Mofford
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy rozpocząć naukę jazdy konno i jak się do niej przygotować? Dziecko może wejść na konia praktycznie gdy umie już samodzielnie siedzieć, chociaż większość klubów jeździeckich nie przyjmie maluszka młodszego niż 3 lata. Lekcje jazdy kluby na ogół prowadzą dopiero dla dzieci 7 – letnich. Ale to nie wiek sam w sobie jest znaczący. Żeby rzeczywiście uczyć się jazdy konnej należy mieć jeszcze: należyty wzrost (nogi winny wystawać poza siodło), siłę (żeby koń (stadniny koni) odczuwał, że mały człowiek przyciska do niego łydki) a także być należycie dojrzałym psychicznie.

Ten ostatni punkt jest najważniejszy. Nauka konnej jazdy pójdzie sprawnie kiedy maluch rozumie komendy instruktora i będzie gotowe je realizować. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż z początku nie wszystko się udaje. Gdy konik kroczy gdzie indziej, aniżeli chce dziecko, to nie znaczy, iż koń jest niesubordynowany, tylko to iż maluch nie potrafi jeszcze z „nim się dogadać”. Jeśli dziecko nie radzi sobie z rozmowami ze zwierzakiem, zaczyna łkać, bądź obrażać się to znaczy, że na lekcję jest jeszcze za wcześnie. Moim sądem 12 lat, to jest właściwy wiek, aby zacząć rzeczywiście jeździć. Młodsze dzieci mogą korzystać z przeróżnego typu zabaw na koniu, jest to i zdrowe i przyjemne, lecz nie oczekujmy od nich, aby jeździły naprawdę.

koń

Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zaś chodzi o wzrost jak też siłę, to na pewno małym dzieciom o wiele łatwiej będzie jeździć na małych koniach. Czy warto jeździć ? Jeśli maluchowi się to podoba, to z pewnością. Warto wówczas latorośl zapisać na półkolonie jeździeckie – półkolonie jeździeckie razem z patataj. Jazda konna usprawnia całe ciało, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, koryguje równowagę a także normalizuje napięcie mięśniowe. Poprawnie prowadzona nauka jazdy konnej jest też szkołą życia, przezwyciężania problemów jak też brania odpowiedzialności za żywe, bardzo delikatne zwierzę. Doradzamy niemniej jednak nie zmuszać potomka do konnej jazdy. Mało kto lubi robić coś, co trzeba. Z osób które nie potrafią zwyciężyć strachu przed koniem, nie będzie dobrych jeźdźców.