W jaki sposób wybrać dobrą placówkę wychowawczą dla trzylatka?

Wybierając placówkę dla naszego brzdąca, przeważnie kierujemy się względami praktycznymi (na przykład odległość od domku) a także edukacyjnymi (zależy nam, żeby maluch miał angielski itd).
Jednakże ważniejsze będzie to, aby przedszkole było dla czterolatka miejscem przyjaznym.

Jak je zidentyfikować? Czterolatek przede wszystkim musi czuć się bezpiecznie. To jego podstawowa emocjonalna potrzeba, jaką zaspokajają rodziciele a także bliscy. Dlatego ich obecność w okresie przedszkolnej adaptacji jest niezbędna. Przystosowanie to proces, w którym dziecko stopniowo obdarza zaufaniem nowe miejsce oraz ludzi. Śmielszym berbeciom wystarczą czasami trzy dni, by czuć się pewnie. Pozostałe czasami dopiero po paru tygodniach zdolne będą do rozłąki, a i to jedynie na chwilę.
Zaproszenia ręcznie wycinane - Paper Flower Art, Bogna Trętko
Autor: Weselni Paparazzi
Źródło: abcslubu.pl
W wielu przedszkolach organizuje się cykliczne spotkania dla czterolatków jak też ich rodziców. Asystując w zajęciach, dzieci poznają nowiutkie miejsce i obowiązujące w nim zasady. Trzylatek potrzebuje czasu, by pojąć obyczaje życia grupowego. Powinien mieć pojęcie, o co trzeba się spytać pani, jak wyglądają obiady, jak porządkuje się zabawki. W trakcie adaptacji będzie się w stanie tego nauczyć. Jeśli owe spotkania nie wystarczą, aby dziecko zadomowiło się w nowym miejscu, rodzice powinni mieć warunki by towarzyszyć mu po zaczęciu roku szkolnego. Nasze dziecko musi zdecydować, czy, co i ile je. Nie wolno go nagabywać ani namawiać.

Przedszkole powinno zapewnić mu stały dostęp do wody. Maluch wymaga zdrowej Diety, ale nic siłą. Karmienie kogoś mimo woli jest naruszaniem jego cielesnej nietykalności.