W jaki sposób spędzać czas wolny z młodzianem?

W procesie przechodzenia z nastoletniego wieku w okres dojrzałości potomek wymaga mniej działań wychowaWCzych, zaś więcej kontaktów z rodzicielami.
Ażeby rozwinąć przyjaźń z potomkiem, odszukajmy zabawne metody odnalezienia z nim wspólnych tematów.

Mając w domku młodzieńca, gros czasu przeznaczamy niechybnie na monitorowanie, nie zaś na to, by się doskonale bawić. Podczas gdy dziecko było małe, siadywaliśmy na posadzce oraz bawiliśmy się w różnorodne, nawet absurdalne, gry, które sprawiały mu radość. Aktualnie, kiedy mamy więcej napięcia połączonego z pracą, dość niewiele czasu wolnego, a także ograniczone środki, „gra” z potomkiem zdaje się być kłopotliwym obowiązkiem, nie natomiast radością. Widać to przede wszystkim wówczas, kiedy latorośl ma bardzo dużo ponadplanowych zajęć. Rozpoznanie zainteresowań dziecka nastręcza pewnej pomysłowości, jednak nasz dowcipny stosunek wywołuje, że dziecko dojrzy nas w innym świetle, tzn. w charakterze osoby, z jaką może odkryć wspólny język. Możemy wspólnie z dzieckiem obejrzeć serial dla młodzieży, np. Buffy: Postrach wampirów, a potem podyskutować tematy, które serial poruszał.
buffy
Autor: All images by outreachr.com
Źródło: http://www.flickr.com
Znajdź czas, gdy obydwoje jesteście wolni po czym sporządź spis zajęć, jakie można zrobić w sposób spontaniczny. Zapytajmy córkę albo syna, czy im to odpowiada, a potem trzymajmy się wyznaczonych ram czasowych.

Gdy wypadnie nam cokolwiek zaskakującego, potraktujmy uplanowany z potomkiem czas jak sacrum – dotrzymując słowa, pokażemy dziecku, jak nadzwyczaj jest dla nas istotne. Gdy sytuacja jest poza kontrolą, przełóżmy wówczas spotkanie na następny dzień, miast całkiem z niego rezygnować.