Dziś każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo maluszka jest najważniejsze – także podczas podróży samochodem

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w znacznej części samochodów nie było pasów montowanych przy tylnych siedzeniach. Nikt nie słyszał również o bezpiecznym przewożeniu małych pasażerów.

podręczniki
Autor: Artur
fotelik
Autor: Maria Bahnareanu
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj jednak jest to priorytet dla większości firm samochodowych oraz rodziców.
dziecko z maskotką
Autor: Jillian
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś trudno wyobrazić sobie, aby nie dbać o bezpieczeństwo podróżnych podczas jazdy. Nie wyszukamy ani jednej spółki wytwarzającej samochody, która pozwoliłaby sobie podważyć na przykład potrzebę montowania w autach pasów czy poduszek powietrznych. Trzeba również pamiętać o tym, że podróż powinna być bezpieczna także dla najmłodszych. Nasze ustawodawstwo mówi, aby wozić dzieci w fotelikach. Rzecz jasna, nie powinien być to byle jaki fotelik kupiony w internecie. Musi posiadać on certyfikat i być dopasowany we właściwy sposób do wzrostu smyka. Więc dla jednego potomka będzie trzeba nabyć kilka fotelików wraz z mijającym czasem. Początkowo będzie to fotelik dla niemowlaczków, który będzie mały. dziecko leży w nim, a nie siedzi. A już dla 5-latka zamówimy fotelik odpowiedni do jego wzrostu oraz wagi. Foteliki dla noworodków mogą być montowane tyłem do kierunku jazdy. Z reguły instaluje się je wtedy na siedzeniu obok kierowcy, by kierująca matka miała możliwość co jakiś czas spojrzeć na maluszka.

Na czerwonym świetle będzie mogła na przykład dać mu smoczek albo poprawić mu kocyk. Starsze dzieciaki wolą być usadowione przodem do kierunku jazdy, ponieważ mogą obserwować wtedy świat za oknem.