Co to są hexacoptery i do jakiego celu mogą zostać one stosowane?

Od jakiegoś czasu bardzo popularne są w Polsce bezzałogowe statki powietrzne. Do ich pilotowania konieczne są odpowiednie uprawnienia (np. UAVO), które można by uzyskać dosyć szybko.
Takie urządzenia mają dużą gamę sytuacji, w których mogą zostać wykorzystane.

Znakomicie nadają się do filmowania różnego typu obiektów przez biura nieruchomości czy np. zamków przez biura podróży. Okazję oglądania np. starych pałaców z wysokości to pamiętne przeżycie. Z tego też powodu mnóstwo turystów oprócz zwykłego aparatu fotograficznego, zabiera ze sobą także taki sprzęt jak dron. Jeśli mamy krajowe uprawnienia, prawdopodobnie będą one honorowane również za granicą Polski, jednak w pewnym stopniu zależy to od danego kraju. Jeżeli natomiast pragniemy filmować widoki w polskich parkach narodowych, to musimy uzyskać zgodę dyrekcji. W przypadku Tatrzańskiego Parku Narodowego jest to min. 10 000 złotych opłaty. Ważny jest również charakter filmu – jeżeli jest on komercyjny, cena za filmowanie jest jeszcze większa.
dron
Autor: Technolux
Źródło: Technolux
niemowle
Autor: Vantage Development SA
Źródło: Vantage Development SA
Sam dron natomiast najczęściej wyposażony jest w cztery oddzielne wirniki, jakie umożliwiają mu swobodny lot w każdym kierunku. Tego typu drony profesjonalnie nazywane są quadrocopterami. Ponadto istnieją bardziej znaczące modele, np. mające sześć wirników hexacoptery czy 8: octocoptery. Wszystkie drony zaopatrzone są w wysokiej jakości kamery, jakie nie jedynie zapisują widok, lecz również służą do nawigowania.

Są one stosowane nie jedynie w celach zarobkowych, lecz również przez przeróżne służby do patrolowania granic czy bezpieczeństwa lasów. Mogą być także wykorzystywane przez policję lub strażaków.