Od kiedy są używane, z czego były wykonywane i do czego w ogóle służą znane termofory?

Czy wiesz, jaki towar, stosowany od ok. pięciuset lat, nazywany jest przez ich posiadaczy per zimowy kompan? Początkowo mogli go zakupić tylko bardzo bogaci obywatele, a od XX wieku już również ci w mniejszym stopniu zamożni.

Pizza z żółtym serem
Autor: MSM Mońki
Źródło: MSM Mońki
informacje
Autor: Sahara Presentation Systems
W XVI w. towar taki był konstruowany z cyny. Bardzo często posiadały bogate dekoracje w postaci monogramów swoich posiadaczy i przykładowo dat ukazania się.
Takowe zbiorniki posiadały niezwykle różne wzory: były owalne, kwadratowe lub okrągłe. Mogły także przybrać nieco w większym stopniu złożoną formę, np. człowieczego serduszka. Czy wiesz już, o jakiej sprawie mowa? Tak, to termofory. W późniejszych wiekach wykonywano je z miedzi i mosiądzu, co bardzo powiększyło ich sławę. Jeszcze później do ich wyrobu wykorzystywano takowy surowiec jak aluminium. Wszakże rzeczywisty zwrot nastąpił na samym początku XX wieku, gdy to termofory rozpoczęto wytwarzać z gumy. Ich wynalazcą był chorwacki inżynier Eduard Slavoljub Penkala. Takiego typu termofory opatentował on w 1903 r. Wszakże czym właściwie są termofory oraz do czego służą?
Otóż takowe termofory to gumowe zbiorniki wypełniane gorącą wodą, które służą do miejscowego ogrzewania człowieczego ciała. Ich szczególną cechą jest to, iż potrafią utrzymać ciepło poprzez długi czas, nawet do trzynastu godzin. W dzisiejszych czasach w najwyższym stopniu popularne są termofory niejako ubrane w pewny wariant poszewki wykonanej przykładowo z pluszu.

To bogactwo różnorodnych rodzajów oraz kształtów sprawia, iż aktualnie termofory mogą także pełnić rolę dekoracyjną. Wszakże termofory służą przede wszelakim do redukowania bólu, np. żołądka.