Nauka poprzez zabawę – najlepszy sposób na poszerzenie wiedzy

Wiadomym jest, że dzięki zabawkom można zafundować dzieciom nie tylko odpowiednią rozrywkę, ale również edukować je w konkretnym zakresie czy też pomóc lepiej przyswajać wiedzę, którą muszą zdobyć.
Dzięki zabawie lepiej przyswajamy wiedzę, ponieważ jej charakter powoduje, że czujemy się komfortowo, jesteśmy otwarci i myślimy pozytywnie.

dziewczyny podczas czytania
Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com
Zabawa ma być z założenia radosna i ma wywoływać dobre odczucia. Dzięki temu właśnie nauka przez zabawę jest w praktyce efektywniejsza i zapewnia lepsze wyniki. Materiał zapamiętywany w ten sposób nie tylko wchłaniany jest dużo szybciej, ale również zapamiętywany jest na dłużej. Jest też zazwyczaj lepiej rozumiany – czyli przyswajamy sobie nie suchą wiedzę, ale przydatne informacje, poprzez kreatywne podejście i prawdziwe zrozumienie tematu.
zabawki dla chłopców
Autor: Mariya Skripova
Źródło: http://www.flickr.com
Nic zatem dziwnego, że co sprytniejsi rodzice próbują właśnie za sprawą zabawy – w tym wykorzystując zabawki – uczyć swoje pociechy konkretnych kwestii, co jak najbardziej daje w praktyce dobre wyniki. Weźmy za przykład zabawki dla chłopców. Przy pomocy tych zwykłych zabawek jak chociażby klocki, można najmłodszych uczyć robienia rozmaitych konstrukcji, zasad ich stawiania czy wymagań jakie należy spełnić, żeby konstrukcja jak najdłużej była trwała. Z kolei przez takie zabawki, jak na przykład samochód zdalnie sterowany czy maszyny sterowane, młodzi uczą się precyzyjności, kontroli i większej koncentracji. Natomiast karetka zabawka – to świetna metoda na to, by wyjaśnić chłopcu zasady ratownictwa i metody postępowania w nagłych przypadkach.
Jeżeli nauka odbywa się przez zabawę dzieci uczą się dużo lepiej i dużo chętniej. Warto o tym pamiętać tak naprawdę na różnych etapach życia. Jeżeli młody człowiek nie lubi się uczyć lub bierze się za to niechętnie, albo z kolei ma słabe pod tym względem wyniki, warto jak najbardziej wypróbować właśnie tą metodę nauczania.

Nie oznacza to rzecz jasna, że za każdym razem, by wyjaśnić jakieś zagadnienie należy kupować nową zabawkę – trzeba dużo kreatywności i pomysłowości także z naszej strony. Jako dorośli także chętniej zdobywamy wiedzę w ten sposób, dlatego warto robić to jak najczęściej i bez względu na okoliczności.